Customized training for good manners, behavior issues, and dog sports.

Train on your schedule and focus on your dog’s specific needs with individual lessons. Whether you need to start puppy training and socialization, want to perfect your adult dog’s good manners, need to address a behavior issue like reactivity to other dogs or people, barking, fearfulness, or housetraining, or want coaching for dog sports, we can help.

We come to your home (or another location of your choosing), design a personalized training plan, and work one-on-one with you and your dog. Daytime, evening, and weekend appointments are available.

Individual Lessons-Good Manners and Behavior Issues

One-on-one training for you and your dog, personalized to meet your needs, and scheduled to fit in your busy life. Manners and behavior lessons are held in your home unless other arrangements are made. Each lesson is one hour long.  $150/hour (no additional charge for multiple dogs in the same household). Travel fee of $25 may apply to lessons outside our service area.

Group Lessons-Good Manners

Get together with your friends and neighbors to train your dogs at a convenient time and an affordable rate. We will work with you as a group, or one-on-one with each dog and handler team. Each lesson is one hour long. $150/hour total (maximum of four dog-handler teams). Travel fee of $25 may apply to lessons outside our service area.

Lesson Packages

Group class plus one lesson package, $275.

Lesson package (three to nine lessons), $140 per lesson (must pay for package in full).

Lesson package (ten or more lessons), $125 per lesson (must pay for package in full).

Manners and behavior lessons are held in your home unless other arrangements are made.  Travel fee of $25 may apply to lessons outside our service area (see map at bottom of page).

Individual Lessons-Agility and Nosework

Get one-on-one coaching on agility or nosework with our experienced sport dog trainers. Dog sport lessons are held at our training locations. Individual lesson, half hour, $25. Individual lesson, one hour, $50.